Niedziela Palmowa
OBYCZAJ
Wierzba bije, nie zabije, kości nie przetrąci. Za sześć dni i siedem nocy doczekamy Wielkanocy
Niedziela Palmowa
KRZYSZTOF JAROSłAWSKI
Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną lub Białą, to jedno z najstarszych świąt w liturgii chrześcijańskiej. Znana była już w schyłkowym okresie Cesarstwa Rzymskiego, a jej obchody upowszechniły się po 313 roku n. e. , kiedy to Konstantyn Wielki wydał edykt mediolański kładący kres prześladowaniom chrześcijan. Niedziela Palmowa to święto uniwersalne, kultywowane przez wszystkie chrześcijańskie obrządki. Obchodzi ją rzymskokatolicki Kościół zachodni, wschodni Kościół prawosławny, a także Kościół reformowany.
Geneza święta związana jest z triumfalnym wjazdem Chrystusa na teren Jerozolimy. Zanim się to wydarzyło, przebywający w okolicach Betfage Jezus nakazał uczniom przywieść sobie oślicę, na której od strony Betanii wjechał do stolicy Judei. A tam, jak pisze ewangelista ". .. Wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł mu naprzeciw. Wołali oni: Hosanna, błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie! Król Izraela! "
Na terenach śródziemnomorskich palma jest umownym znakiem wiecznej zieleni, symbolem życia. W polskich warunkach klimatycznych, nie sprzyjających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta