Przegapiony moment
Z ARCHIWÓW PRL I NRD
Kryzys bydgoski -- marzec 1981
Przegapiony moment
TOMASZ MIANOWICZ
Pomiędzy strajkami sierpniowymi w 1980 r. a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. wydarzenia bydgoskie były z pewnością najpoważniejszym kryzysem w stosunkach pomiędzy "Solidarnością" a władzą. Przebieg kryzysu jest znany: 19 marca 1981 roku w czasie usuwania przez milicję z sali Wojewódzkiej Rady Narodowej działaczy "Solidarności" pobito trzech jej członków: Michała bartoszcze, mariusza Łabentowicza i Jana Rulewskiego (ten ostatni należał do krajowych władz związku) .
Krajowa Komisja Porozumiewawcza " S" ogłosiła początkowo gotowość strajkową, potem zaś strajk ostrzegawczy na 27 marca i generalny na 31 marca.
W czasie rozmów ze stroną rządową domagano się wyjaśnienia zajść i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych, rozszerzając później te żądania o dodatkowe postulaty, z których bodaj najważniejszy dotyczył prawa rolników do zrzeszania się w związki zawodowe.
Polityczna metoda
Atmosferę napięcia podsyciła uchwała Biura Politycznego KC PZPR z 22 marca, zarzucająca "Solidarności" tendencję do "bezprawnego zastępowania organów konstytucyjnych w ich funkcjach". Strajk ostrzegawczy zakończył się pełnym sukcesem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta