Niebezpieczny Rok Zająca
PEKIN
W tym roku przypadają dwie rocznice sprzyjające politycznym manifestacjom: 10. rocznica Tiananmen w czerwcu i 50. powstania ChRL wpaździerniku
Niebezpieczny Rok Zająca
P IOTR GILLERT
Chińska gospodarka dostaje zadyszki, która grozi społecznym chaosem. W poszukiwaniu nowego źródła wzrostu Pekin sięga po wyklętą do niedawna własność prywatną.
W gospodarce panuje nieporządek, dyscyplina finansowa jest słaba, apopyt na rynku znikomy -- tak pokrótce skomentował stan chińskiej gospodarki premier Zhu Rongji podczas niedawnych obrad parlamentu. Z jednej strony słowa Zhu świadczą o całkiem nowym stylu, jaki nowy premier wniósł do chińskiej polityki. Nazywanie rzeczy po imieniu było tu rzeczą dotąd niespotykaną. Z drugiej jednak wypowiedź Zhu to znak, że po 20 latach nieprawdopodobnego pędu chińska lokomotywa gospodarcza zwalnia bieg.
Z podniesionym żaglem
Wedle oficjalnych danych wzrost PKB sięgnął w zeszłym roku 7, 8 proc. , najwięcej ze wszystkich krajów o garniętej kryzysem Azji. Nawet jeśli, jak podejrzewa wielu zagranicznych ekonomistów, jest to liczba zawyżona, to itak wszystko wskazuje, że Chiny są jednym z nielicznych państw regionu, którym udało się przetrzymać gospodarczą zawieruchę zpodniesionym żaglem. Mimo olbrzymiej presji rynków finansowych Pekin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta