Ryzykowna koncepcja
REAKCJE
Model nie oryginalny, lecz mieszany
Ryzykowna koncepcja
W artykule "Model nie oryginalny, lecz mieszany" ("Rzeczpospolita" z 9 marca) Agnieszka Rybak przedstawiła pogląd, zgodnie z którym postępowanie lustracyjne musi składać się z dwóch faz: śledztwa, prowadzonego na podstawie przepisów art. 303--325 kodeksu postępowania karnego; postępowania przed sądem. Poglądy autorki stanowią absolutne novum w dotychczasowym interpretowaniu ustawy.
Co więcej, podczas projektowania obowiązujących przepisów niejednokrotnie podkreślano, że postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika interesu publicznego nie może być równoznaczne z uruchomieniem całej procedury karnej. Kierując się tą zasadą, odwoływano się do przepisów k. p. k. jedynie w konkretnych wypadkach, np. przy zbieraniu informacji niezbędnych do oceny oświadczeń lustracyjnych lub przeprowadzaniu dowodów z zeznań świadków albo opinii biegłych. Takie były niewątpliwie intencje ustawodawcy, jednak nie mogą one przesądzać ewentualnego sporu o interpretację ustawy. Przepisy w momencie ich uchwalenia zaczynają funkcjonować niezależnie od tego, jakie były intencje autorów normy prawnej. Ten fakt stanowi właśnie podstawę rozumowania autorki artykułu.
Przytoczona teza opiera się na trzech założeniach: * ustawodawca w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta