Zwycięża zachowawczość
REFORMA SAMORZňDOWA
Badania nad stosunkiem gminnych kadr do innowacji mogą zwiększyć skuteczność tych, którzy liczą na gminny rynek usług i produktów
Zwycięża zachowawczość
NATALIA DE BARBARO
Poza prezydentami miast, burmistrzami i wójtami, ich zastępcami, przewodniczącymi rad gmin -- poza tymi wszystkimi, którzy mieli czas i okazję poznać takie słowa, jak "misja", "wizja", "strategia" -- polski samorząd to setki tysięcy kierowników wydziałów, referentów, inspektorów. Jeśli nie będzie ich miał po swojej stronie, żaden nawet najbardziej charyzmatyczny burmistrz czy wójt nie dokona w swojej gminie zmian.
Podczas badań w ramach Programu Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego (LGPP) , rozmawialiśmy właśnie z kierownikami wydziałów, referentami i inspektorami. Pod ogólnym hasłem "Rola informacji w gminie" kryły się bardziej szczegółowe pytania. Pytaliśmy, co sprawia, że pracownik urzędu gminy wykonuje jakąś pracę "po nowemu", o podstawowe źródła informacji i ich użyteczność; chcieliśmy też dowiedzieć się, czy pracownicy urzędów miast i gmin dzielą się swoimi osiągnięciami -- a jeśli tak, to z kim.
Wybraliśmy sześć gmin; trzy powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców i trzy poniżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta