Ile będzie czekała Polska nie wiadomo
POLSKA-UE
Prawo do pracy i swobodny przepływ osób
Ile będzie czekała Polska nie wiadomo
Od przeszło 30 lat każdy mieszkaniec Unii Europejskiej może swobodnie zamieszkać i podjąć pracę w innym kraju UE. Przystępując do Unii Grecja, Hiszpania i Portugalia musiały jednak zgodzić się na długi okres przejściowy, zanim skorzystały z tego przywileju. Ile będzie czekała Polska -- nie wiadomo. W tym tygodniu w Brukseli przedstawiciele polskiego rządu rozpoczęli negocjacje z krajami UE, aby ograniczyć to oczekiwanie do minimum.
Wolność podejmowania pracy jest jedną z najbardziej wymiernych, z punktu widzenia przeciętnego obywatela Polski, korzyści z przystąpienia naszego kraju do Unii. W krajach "15" pracują dziś setki tysięcy Polaków, ale zazwyczaj nielegalnie. W samej Brukseli jest ich ok. 40 tys. ,costanowi 5 proc. mieszkańcówmiasta.
Prawo do podejmowania pracy na terenie ówczesnej EWG uchwalono w październiku 1968 r. Od tej pory każdy mieszkaniec późniejszej Unii ma prawo bezpośredniego dostępu do rynku pracy pozostałych państw członkowskich. Oznacza to, że może on, na równi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta