Od kapci po stacje benzynowe
ROZMOWA
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young
Od kapci po stacje benzynowe
: W poprzedniej rozmowie poruszaliśmy temat szpitali. Dziś go kontynuujemy. Czy należy obciążać VAT sprzedaż przez szpital tzw. cegiełek, bandaży, strzykawek, kapci ochronnych?
TOMASZ MICHALIK: Do końca 1999 r. sprzedaż wyrobów medycznych i sanitarnych z tworzyw sztucznych i gumy, a zatem także strzykawek i bandaży, jest opodatkowana stawką 0 proc. na podstawie § 65 rozporządzenia ministra finansów z 15 grudnia 1997 r. (Dz. U. nr. 156, poz. 1024) . Jeżeli przepisy ulegną zmianie, towary te będą podlegać opodatkowaniu według stawki 7 proc. , co wynika z ustawy o VAT. Zkolei tzw. cegiełka nie jest ani towarem, ani płatnością za usługi, lecz dobrowolną wpłatą, i z tego względu nie podlega VAT. Natomiast sprzedaż kapci powinna być opodatkowana. Może warto, aby prawodawca, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, wprowadził znaną w państwach Unii Europejskiej zasadę, że wolne od VAT są towary i usługi o minimalnej wartości jednostkowej, jeśli ich sprzedaż jest incydentalna.
A jeżeli pacjent chce mieć w szpitalu lepsze warunki, wyższy standard usługi i za to wszystko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta