Biedniejszy znowustratny
WňTPLIWOŚCI
Dolnylimit ulgi remontowej według fiskusa
Biedniejszy znowustratny
IZABELA LEWANDOWSKA
Interpretacja urzędów skarbowych dotycząca dolnego limitu wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi na remont jest taka, że osoby o niskich dochodach są znów traktowane gorzej, w sposób sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Jak sygnalizują czytelnicy, wedle urzędów wydatki na ten cel z poprzednich lat okresu trzyletniego poniesione przed przekroczeniem limitu nie kumulują się, a więc prawo do odliczenia od podatku 19 proc. z nich przepada.
Taka wykładnia jest sprzeczna z intencją rzecznika praw obywatelskich, który zaskarżył przepis normujący dolny limit ulgi remontowej po wprowadzeniu trzyletnich okresów jej rozliczania, z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał mu rację, a także zapewne ze stanowiskiem Sejmu, który zaakceptował werdykt TK i znowelizował kwestionowany przepis.
Przypomnijmy, że po zmianie formuły większości ulg (zamiast odliczania wydatku od dochodu -- odliczanie jego części od podatku) w nowym art. 27 austawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) górny limit ulgi na remont i modernizację został ustalony na okresy trzyletnie. Pierwszy obejmuje lata 1997--1999. Według ust. 5 art. 27 aupdf (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta