Osobisty radykalizm
Osobisty radykalizm
MAŁGORZATA SZPAKOWSKA
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
1. Simone de Beauvoir "Druga płeć": przegadana, częściowo anachroniczna, nieznośna, niemniej pierwsza książka ustawiająca problematykę kobiecą na następne pięćdziesiąt lat.
2. Samuel Beckett "Dramaty" (zestaw do wyboru, na pewno z "Godotem" i "Końcówką"): kanon dramaturgiczny XX wieku, redukcja maksymalna i podstawowe pytania egzystencjalne.
3. Bruno Bettelheim "Cudowne i pożyteczne": sztuka czytania baśni połączona z pewną filozofią dziecka i dzieciństwa, lektura podstawowa nawet dla uznających poglądy B. B. za psychiatrycznie niesłuszne.
4. Tadeusz Borowski "Opowiadania oświęcimskie", zestaw do wyboru: najbardziej syntetyczna wersja opowieści o jednej z głównych ran XX wieku.
5. Bertolt Brecht "Powieść za trzy grosze": dość zapomniana, bardzo smaczna powieść o urokach gospodarki wolnokonkurencyjnej i korzyściach z zamówień rządowych (z "Operą" wspólny tylko tytuł i songi).
6. Albert Camus "Upadek": przypomnienie, że literatura może się interesować moralnością.
7. Agatha Christie "Morderstwo na plebanii" (albo któraś inna z powieści o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta