Granice Europy
Granice Europy
W lutym "Więź" zorganizowała sesję "Nowa mapa Europy". Wkwietniowym numerze miesięcznika znajdujemy teksty wygłoszonych na niej referatów ("Religie, kultury i nowi barbarzyńcy Europy" Andrzeja Wielowieyskiego, "Koniec -- czy kryzys -- europejskiej filozofii" o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego i "Jedność Europy -- mity i realia polityczne" Klausa Ziemera) oraz dyskusji "Czy Europa skazana jest na wojny? ".
Otwierał panel Tadeusz Mazowiecki: -- Co sądzę o mechanizmach stworzonych w Europie, które miałyby zapobiegać nowym konfliktom? Źle sądzę. Jestem sceptykiem i pesymistą w tej dziedzinie. (. .. ) WEuropie jest kilka instytucji, które po to zostały powołane, by tym konfliktom zapobiegać. (. .. ) O tych instytucjach można jednak powiedzieć, że stymulują zapobieganie konfliktom, natomiast kiedy konflikty się pojawiają, nie są zdolne do ich rozwiązania. Ogranicza nas poszanowanie suwerenności państwa i przyjęcie zasady, że można interweniować tylko wówczas, kiedy zagrożony jest pokój światowy -- co jest zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, natomiast kiedy naruszane są prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta