Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejszy budżet, zdrowsze państwo

15 kwietnia 1999 | Publicystyka, Opinie | PS

PIENIňDZ I WŁADZA

Przyszłość wygrają te z narodów, które oprą się redystrybucyjnejpresji

Mniejszy budżet, zdrowsze państwo

PAWEł SZAłAMACHA

W interesie zwolenników demokracji parlamentarnej leży ograniczenie ilości pieniędzy wydawanych przez władze publiczne. W przeciwnym razie system ten zwyrodnieje i upadnie. Dlatego ustawy podwyższające podatki i zwiększające wydatki państwa powinny być przyjmowane przez parlament większością trzech piątych głosów.

Postulat zrównoważonego budżetu został zaakceptowany przez przeważającą część polskiej klasy politycznej. Teraz należy stwierdzić, że ograniczenie ilości pieniędzy wydawanych przez władze publiczne wszelkich szczebli, fundusze i agencje jest dobroczynne zarówno dla państwa, jego obywateli, jak i klasy polityczno-urzędniczej. W języku ekonomii postulat ten brzmi: ograniczenie udziału sektora publicznego w produkcie krajowym.

Państwo demokracjifiskalnej

Współczesne demokracje nakładają wyższe podatki i wydają więcej pieniędzy niż jakikolwiek inny system polityczny w przeszłości, a jest to poniekąd spowodowane samą naturą demokratycznego procesu wyłaniania władzy. Wyborcy, wynosząc do władzy daną grupę polityczną, oczekują w zamian zabezpieczenia swych interesów poprzez transfery pieniędzy lub uchwalenie przychylnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1672

Spis treści
Zamów abonament