Czynność prawna z samym sobą
ANALIZA
Praca wspólnika w spółce cywilnej
Czynność prawna z samym sobą
LEON MIROSZEWSKI
Wspólnik spółki cywilnej wnosi do niej swoją pracę i jednocześnie jest jej odbiorcą. Wobec tego dokonuje czynności z samym sobą.
Stosowane w języku prawniczym pojęcie "stosunek prawny z samym sobą" jest skrótem myślowym, odwołującym się do rozumienia umowy z psychologicznego punktu widzenia. Stosunek prawny nawiązywany przez umowę jest czynnością dwóch lub więcej stron, a więc również przynajmniej dwie strony występują w nim z samym sobą. Po obu stronach stosunku prawnego występuje ta sama osoba, identyfikacja stron może się więc odbywać jedynie przez rozróżnienie ich interesów prawnych, wynikających z ról, jakie odgrywają one w obrocie cywilnoprawnym.
Przez pełnomocnika
Zgodnie z ogólną myślą ustawodawcy, wynikającą z art. 108 kodeksu cywilnego, stosunki prawne z samym sobą, zakładające przeciwstawność stron, są dozwolone tylko wówczas, gdy wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy, jeżeli to on występuje osobiście po jednej stronie, a po drugiej jest reprezentowany. Jeżeli stosunek prawny nawiązywany jest w imieniu mocodawcy przez pełnomocnika, będącego jego drugą stroną (do takiej sytuacji wprost odnosi się art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta