Uszlachetnianie czynne
ROZMOWA
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young
Uszlachetnianie czynne
: Zarówno kodeks celny, jak i ustawa o VAT specyficznie traktują procesy uszlachetniania, przerobu iprzetworzenia towarów. Na czym to polega?
TOMASZ MICHALIK: Uszlachetnianie czynne polega na tym, że polska firma wykonuje prace produkcyjne z materiału powierzonego jej przez podmiot zagraniczny. Gotowy produkt jest następnie wywożony za granicę. W typowej formule zarówno materiały, tzw. produkcja w toku, jak iwyrób finalny są własnością zagranicznego zleceniodawcy. Oznacza to, że polska firma nie sprzedaje gotowego produktu, lecz jedynie wykonuje usługę na rzecz zagranicznego zleceniodawcy. Z punktu widzenia rozliczeń celnych preferencja polega na tym, że polski podmiot sprowadza materiały z zagranicy i albo w ogóle nie płaci należności granicznych (system zawieszeń) , albo płaci je, lecz przy wywozie gotowego towaru cło zostaje mu zwrócone (system ceł zwrotnych) . Także ustawa o VAT wprowadza preferencyjne traktowanie obrotu uszlachetniającego: usługi wykonywane w tej formule są opodatkowane zerową stawką VAT.
Wymaga to jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta