Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uszlachetnianie czynne

08 maja 1999 | Prawo | AG

ROZMOWA

Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young

Uszlachetnianie czynne

: Zarówno kodeks celny, jak i ustawa o VAT specyficznie traktują procesy uszlachetniania, przerobu iprzetworzenia towarów. Na czym to polega?

TOMASZ MICHALIK: Uszlachetnianie czynne polega na tym, że polska firma wykonuje prace produkcyjne z materiału powierzonego jej przez podmiot zagraniczny. Gotowy produkt jest następnie wywożony za granicę. W typowej formule zarówno materiały, tzw. produkcja w toku, jak iwyrób finalny są własnością zagranicznego zleceniodawcy. Oznacza to, że polska firma nie sprzedaje gotowego produktu, lecz jedynie wykonuje usługę na rzecz zagranicznego zleceniodawcy. Z punktu widzenia rozliczeń celnych preferencja polega na tym, że polski podmiot sprowadza materiały z zagranicy i albo w ogóle nie płaci należności granicznych (system zawieszeń) , albo płaci je, lecz przy wywozie gotowego towaru cło zostaje mu zwrócone (system ceł zwrotnych) . Także ustawa o VAT wprowadza preferencyjne traktowanie obrotu uszlachetniającego: usługi wykonywane w tej formule są opodatkowane zerową stawką VAT.

Wymaga to jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1691

Spis treści
Zamów abonament