Kajakiem do Grodna
KANAŁ AUGUSTOWSKI
Po stronie białoruskiej obiekty hydrotechniczne wymagają generalnej odbudowy
Kajakiem do Grodna
KRYSTYNA FOROWICZ
-- Kanał Augustowski ma duże szanse, by znaleźć się na liście UNESCO -- powiedział dr Andrzej Michałowski, dyrektor warszawskiego Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu podczas międzynarodowej konferencji naukowej w Augustowie. Naukowcy, przedstawiciele służb konserwatorskich, gospodarki wodnej oraz samorządów z Polski, Białorusi i Litwy przez dwa dni dyskutowali nad przyszłością najstarszej, bo liczącej blisko dwa wieki, drogi wodnej.
Rekonstrukcja kanału po stronie białoruskiej umożliwiłaby połączenie dorzecza Niemna z systemem wodnym Wisły i Odry oraz miasta Grodna z Augustowem. Obecne znaczenie gospodarcze kanału jest niewielkie.
Łączna jego długość wynosi 101 km, z czego 81, 7 km (14 śluz) znajduje się na terytorium Polski, od rzeki Biebrzy do śluzy granicznej w Kurzyńcu, a 21 km (4 śluzy) na Białorusi. Po stronie białoruskiej trzeba jednak naprawić około 20 km trasy i odbudować kilka śluz. Szacuje się, że remont każdej z nich (z przywróceniem wartości zabytkowej) kosztujeblisko 4 mlnzłotych.
Czysty i żeglowny
Dwadzieścia parę lat temu ludzie, którzy spędzali wakacje na Mazurach, pamiętają Kanał Augustowski czysty i żeglowny, łączący malownicze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta