Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadek dziedzictwa Wielopolskiego

08 maja 1999 | Plus Minus | AC

HISTORIA

Polacy w służbie Moskali

Upadek dziedzictwa Wielopolskiego

Na początku lat sześćdziesiątych rozpoczęła się pierwsza i jedyna w wieku XIX repolonizacja aparatu administracyjnego, wywołana głębokim kryzysem władzy w Królestwie i w Rosji. Jej początki wiążemy z mianowaniem 27 III 1861 r. Aleksandra margrabiego Wielopolskiego dyrektorem głównym Komisji Rządowej (KR) Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jego celem było m. in. doprowadzenie do przejęcia Komisji, a następnie całego aparatu cywilnego przez Polaków, lojalnych wobec władz Królestwa. Trudno się więc nie zgodzić z opinią biografa Wielopolskiego, Adama M. Skałkowskiego, iż margrabia "od samego początku tępił czynownictwo niemiecko-moskiewskie, usuwając dla dobra służby ze swego wydziału żywioły obce i wrogie polskości". Dla swojej polityki uzyskał poparcie ze strony namiestnika, wielkiego księcia Konstantego.

Repolonizacja otworzyła nowe

możliwości robienia kariery,

przynajmniej w jego Komisji, a wkrótce iw Komisji Sprawiedliwości, której również został dyrektorem. Jednakże znalezienie kandydatów kompetentnych, a zarazem podzielających polityczne i społeczne poglądy margrabiego, nie było sprawą prostą. Przeto dyrektor Komisji musiał apelować do swoich przyjaciół, konserwatystów Galicji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1691

Spis treści
Zamów abonament