Wielkość nie urojona
100. rocznica urodzin: Friedrich August von Hayek
Wielkość nie urojona
MACIEJ RYBIńSKI
Nigdy nie wiemy, w czyich czasach żyjemy -- pisał w latach trzydziestych Antoni Słonimski, wyrażając przypuszczenie, że w podręcznikach historii zostanie po nich informacja, iż na skutek zamieszek w Niemczech Albert Einstein przeprowadził się do Anglii. Nazwisko Hitler będzie skromnym, wydrukowanym petitem przypisem do nazwiska Einstein. Takie są złudzenia i nadzieje intelektualistów. Nad historią dominują zawsze wielcy zbrodniarze i głośni politycy. Wielcy uczeni nie są wspominani nawet w przypisach, także wówczas, gdy -- jak w przypadku Einsteina -- ich nazwisko staje się obiegowym pojęciem.
Austriackie gadanie
8 maja mija właśnie setna rocznica urodzin Friedricha Augusta von Hayeka, jednego znajwiększych intelektualistów naszego stulecia, którego głęboka i przenikliwa mądrość, połączona z niezwykłym temperamentem, powinny wynieść na pomniki. Tymczasem, zajrzałem do kilku encyklopedii, aby zobaczyć, co piszą tam o laureacie Nagrody Nobla 1974 zdziedziny ekonomii. Wrenomowanej Encyclopaedia Britannica z 1984 roku Hayekowi poświęcone są zaledwie dwa słowa, całkowicie fałszywe -- "German economist", niemiecki ekonomista. Pod tym odsyłacz do hasła "Biurokratyczna interwencja w gospodarkę". Niemiecki Brockhaus z roku 1996...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta