Przypowieść o Tejrezjaszu z Giverny
RAPTULARZ KOŃCA WIEKU
Przypowieść o Tejrezjaszu z Giverny
KRZYSZTOF RUTKOWSKI
1.
Od 6 majado 2 sierpniaw Oranżerii w Ogrodzie Tuleryjskim wielka retrospektywa: cykl akwatyczny Starego Kraba, Wiecznego Dziecka, Tejrezjasza z Giverny -- Claude'aMoneta. W Oranżerii jaśnieją "Nenufary", zebrane z Francji, ze Stanów Zjednoczonych i z Japonii. Wydarzenie? Więcej -- misterium, powtórka z mitu, święto.
Dwadzieścia dwa wielkie obrazy wodne Moneta rozmieszczono na ścianach Oranżerii w 1927. 16 maja tego roku, w sześć miesięcy po śmierci Moneta, Georges Clemenceau uroczyście otworzył sale Wielkich Dekoracji. Stary Krab pracował nad nimi przez ostatnie dziesięć lat swojego życia. Pracował nad niebem i nad wodą, na wodzie, na stawie w Giverny w łódce zamienionej na pracownię i w gigantycznym atelier. Woda, niebo, nenufary, lilie wodne, i obecność, tajemnicza, kogoś i czegoś, słowo nie wypowiedziane. Georges Clemenceau w eseju o "Nenufarach" pisał: "Stajemy się świadkami misterium przenikania, upłynnionej łąki, błękitnego sklepienia, obłoków i kwiatów, które coś pragną nam powiedzieć, a czego bez Moneta powiedzieć by nie mogły".
2.
"Ja, Tejrezjasz, dwa życia znający, choć ślepy, Widzieć mogę, ja, starzec o piersiach kobiecych, Jak do domów unosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta