Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z piasków Nubii

08 maja 1999 | Nauka i Technika | KK

ARCHEOLOGIA

40 lat polskich badań nad Nilem

Z piasków Nubii

K RZYSZTOF KOWALSKI

Najdłuższa na świecie wstęga rzeki, ściśnięta kataraktami, przepływa między innymi przez krainę, którą starożytni Egipcjanie znali jako Kusz, Grecy -- jako Etiopię, zaś Rzymianie nazywali ją Nubią; Afrykę w ogóle zwano wówczas Libią. Geograficznie, rozciąga się ona po o bu brzegach Nilu, między I i VI kataraktą; "politycznie" zajmuje południowy Egipt i północny Sudan. 40 lat temu, rozpoczęła się polska naukowa przygoda w Nubii, której końca, na szczęście, nie widać.

W 1958 roku, gdy postanowiono przegrodzić rzekę zaporą w Asuanie i pod sztuczny zalew (w Egipcie zwany Jeziorem Nassera, w Sudanie -- Jeziorem Nubijskim} przeznaczyć północną Nubię, świat usłyszał apel UNESCO o ratowanie zabytków znajdujących się na tym terenie. Wyruszyło tam 60 ekspedycji z 24 krajów, wtym także polska misja archeologiczna pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego.

W Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie czynna jest do 29 maja wystawa zatytułowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1691

Spis treści
Zamów abonament