Z piasków Nubii
ARCHEOLOGIA
40 lat polskich badań nad Nilem
Z piasków Nubii
K RZYSZTOF KOWALSKI
Najdłuższa na świecie wstęga rzeki, ściśnięta kataraktami, przepływa między innymi przez krainę, którą starożytni Egipcjanie znali jako Kusz, Grecy -- jako Etiopię, zaś Rzymianie nazywali ją Nubią; Afrykę w ogóle zwano wówczas Libią. Geograficznie, rozciąga się ona po o bu brzegach Nilu, między I i VI kataraktą; "politycznie" zajmuje południowy Egipt i północny Sudan. 40 lat temu, rozpoczęła się polska naukowa przygoda w Nubii, której końca, na szczęście, nie widać.
W 1958 roku, gdy postanowiono przegrodzić rzekę zaporą w Asuanie i pod sztuczny zalew (w Egipcie zwany Jeziorem Nassera, w Sudanie -- Jeziorem Nubijskim} przeznaczyć północną Nubię, świat usłyszał apel UNESCO o ratowanie zabytków znajdujących się na tym terenie. Wyruszyło tam 60 ekspedycji z 24 krajów, wtym także polska misja archeologiczna pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego.
W Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie czynna jest do 29 maja wystawa zatytułowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta