Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Bunt serbskich żołnierzy w Kosowie

20 maja 1999 | Świat | MT SG

WOJNA W JUGOSŁAWII

Czernomyrdin w Belgradzie * Schröder w Brukseli * Talbott w Bonn * Mniej nalotów * Demonstracje antywojenne

Bunt serbskich żołnierzy w Kosowie

Około tysiąca żołnierzy serbskich stacjonujących w Kosowie zbuntowało się -- podało w środę NATO. Uzbrojeni żołnierze opuścili swą jednostkę, gdy dotarły do nich wieści, że policja rozbiła demonstrację antywojenną w Kruszevacu.

Źródła sojuszu utrzymują, że bunt wybuchł w trzech batalionach armii jugosłowiańskiej, stacjonujących w miejscowości Istok (zachodnie Kosowo) . Żołnierze z brygady składającej się w 80 proc. z rekrutów opanowali pojazdy wojskowe i strzelali w powietrze. Zbuntowani żołnierze powrócili wczoraj do miasta Kruszevac (190 km na południe od Belgradu) , mimo że gen. Nebojsza Pavković, naczelny dowódca sił jugosłowiańskich w Kosowie, wzywał ich do pozostania na swoich pozycjach -- powiedział agencji Reuters w rozmowie telefonicznej jeden z mieszkańców Kruszevaca.

Wcześniej w Kruszevacu około trzech tysięcy osób zebrało się przed siedzibą władz miejskich, by zażądać powrotu rezerwistów do domów. Osoby, których bliscy zginęli w Kosowie, trzymały nekrologi. Napisy na plakatach i transparentach głosiły: "Oddajcie nam naszych synów, nie chcemy trumien". Zebrani obrzucili budynek kamieniami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1702

Spis treści
Zamów abonament