Naruszenie zasady dwuinstancyjności
REWIZJA NADZWYCZAJ-
Sprawa reprywatyzacyjna wróci do ministra
Naruszenie zasady dwuinstancyjności
Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez naczelny organ administracji państwowej (ministra) nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy -- głosi art. 127 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego. Rozpatrzenie skargi na decyzję ministra bezpośrednio przez Naczelny Sąd Administracyjny z pominięciem tego stadium postępowania jest rażącym naruszeniem zasady dwuinstancyjności.
Z tego powodu Sąd Najwyższy w wyroku z 13 maja 1999 r. (sygn. III RN 1/ 99) uchylił korzystny dla Łódzkich Zakładów Graficznych wyrok NSA z 14 maja 1998 r. , uwzględniający ich skargę na decyzję ministra przemysłu i handlu z października 1995 r. , i skargę tę jako niedopuszczalną odrzucił.
W decyzji tej minister uznał za nieważne dwa orzeczenia nacjonalizacyjne ministra przemysłu lekkiego z 1949 r. i z 1950 r. , pozbawiające poprzednich właścicieli własności przedsiębiorstwa i nieruchomości, które znajdują się teraz w posiadaniu ŁZG. Należały zaś one do Zakładów Graficznych B. K. i S-ka, Sp. Akc. " w Łodzi.
Decyzja z października 1995 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta