Różnice w definiowaniu usług
Po wejściu do Unii Europejskiej
Różnice w definiowaniu usług
Nieprecyzyjna definicja usług zawarta w polskiej ustawie o VAT to jeden z większych problemów, jakie napotykają podatnicy w swojej działalności. Uregulowanie tej kwestii w Unii wyjaśniają MIROSŁAW BARSZCZ i KRZYSZTOF SACHS ze spółki Arthur Andersen. : Czym różni się definiowanie usług w Polsce od obowiązującego we Wspólnocie?
KRZYSZTOF SACHS: Zgodnie z art. 6 VI Dyrektywy Unii każda transakcja wykonywana za wynagrodzeniem, która nie może być sklasyfikowana jako dostawa towarów lub ich sprzedaż, jest usługą. Musi być wykonywana za pieniądze, w ramach działalności gospodarczej podatnika. Zgodnie natomiast z polską ustawą o VAT opodatkowane są usługi wymienione w klasyfikacjach statystycznych. Między podatnikami a aparatem skarbowym nie ma jednak jednomyślności co do samego pojęcia "usługi". W efekcie intuicyjnie opodatkowywane są te rodzaje działalności gospodarczej, które tradycyjnie traktuje się jak usługi. Inne są pozostawiane poza VAT, ale często dochodzi na tym tle do sporów. Typowy przykład dotyczy licencji czy sprzedaży własności intelektualnej. Niektórzy przedstawiciele aparatu skarbowego uważają, że umowy licencyjne czy umowy o odpłatne korzystanie ze znaku towarowego podlegają VAT. Ministerstwo Finansów zajmuje stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta