Między pragmatyzmem a społeczną wrażliwością
REFORMY I LUDZIE
Socjalizm jest skompromitowany, ale wciąż kuszący, bo każdy lubi marzyć o lepszym życiu za krótszą pracę
Między pragmatyzmem a społeczną wrażliwością
JANUSZ A. MAJCHEREK
Problem "wrażliwości społecznej" jest tematem niemal stale obecnym w polskiej debacie publicznej. Ostatnio w związku z reformami sfery zabezpieczeń społecznych. Niedawno stał się powodem ostrych kontrowersji wśród działaczy młodzieżowej sekcji Unii Wolności, a na łamach "Rz" tematem refleksji Ryszarda Bugaja oraz prezesa Trybunału Konstytucyjnegoprof. Marka Safjana.
Wcześniej na problem "wrażliwości społecznej" zwrócili uwagę także dwaj politycy, których wszystko wydawało się różnić: Mieczysław F. Rakowski oraz Tadeusz Mazowiecki. Pierwszy znich jesienią skierował do działaczy SdRP, za pośrednictwem łamów "Trybuny", wezwanie o powściągnięcie politycznego i ekonomicznego pragmatyzmu oraz przywrócenie charakterystycznej dla lewicy wrażliwości na kwestie socjalne. Drugi apelował do działaczy Unii Wolności, podczas konferencji i narad programowych, o zaniechanie jednostronnego, pragmatycznego myślenia o sprawach publicznych i wzbogacenie go właśnie o wrażliwość społeczną.
Wytwarzanie i dzielenie
Zdarza się, że postulat wrażliwości społecznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta