Jak emitować własne pieniądze
FINANSE
Jak emitować własne pieniądze
Do czego może służyć weksel płatniczy
J N BEDNARCZYK
Każdy z nas może produkować pieniądze. Nie dość, że w dowolnej ilości, to jeszcze w wybranej walucie. Można to robić legalnie i w majestacie prawa. Jak? To proste. Wystarczy nasz podpis na wekslu, tak jak to robią pani prezes i główny skarbnik w NBP na banknotach. Jeśli wpisaliśmy nominał w złotych, jest to prawny śro dek płatniczy na obszarze naszego kraju. Po złożeniu na nim podpisu stał się on papierem wartościowym. Za zezwole nie na emisję pieniędzy fiskus życzy sobie 0,1 proc. w postaci opłaty skarbowej od wartości wyprodukowanego pieniądza. Trzeba ją koniecznie zapłacić, bo inaczej potencjalny emitent pieniędzy stanie się przestępcą karno-skarbowym.
Musi być pokrycie
Czym zatem różni się nasz pieniądz od pieniędzy NBP? Właśnie tzw. pokryciem. Dla pieniędzy emitowanych przez NBP są nim zasoby tego banku i pośrednio majątek narodowy. Pokryciem naszego pieniądza jest cały nasz majątek, ruchomy i nie, nasza możliwość zarabiania pieniędzy, odpowiedzialność za wykonanie podejmowanych zobowiązań, wiedza i zdrowy rozsądek. Jeśli wydrukujemy mniej pieniędzy, niż mamy pokrycia, to pieniądze będą z pokryciem. Jeśli wydrukujemy więcej, to część z nich będzie bez pokrycia. Identycznie jak w NBP. Pokrycie decyduje też o twardości pieniądza....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta