Kiedy poszkodowany jest sam sobie winny
Kiedy poszkodowany jest sam sobie winny
Instytucja przyczynienia w ubezpieczeniach
MAŁGORZATA I MACIEJ CAPIK
Prawo cywilne zna instytucję tzw. przyczynienia pozwalającą ubezpieczycielom umniejszać zobowiązania odszkodowawcze.
Firma ubezpieczeniowa musi zakładać wypłaty świadczeń, co jednak nie ogranicza jej w zabezpieczaniu swojego interesu materialnego. Stąd różnego rodzaju wyłączenia odpowiedzialności i sankcje za niedopełnienie przez ubezpieczonego obowiązków wynikających z umowy.
W procesie odszkodowawczym ubezpieczyciel generalnie ocenia zachowanie poszkodowanego i jeśli stwierdzi, że było ono w jakimś aspekcie związanym ze szkodą naganne, może wyciągnąć korzystne dla siebie wnioski, zależne od rodzaju uchybień i typu umowy ubezpieczenia. Nie zawsze będzie je rozpatrywał w kategorii przyczynienia. Oto przykład. Ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) ulega wypadkowi w trakcie prowadzenia samochodu. Z informacji uzyskanej od policji wynika, że był w tym czasie w stanie nietrzeźwym. Jego zachowanie było więc naganne. Przy uwzględnieniu standardowych warunków ubezpieczenia NNW oznacza to odmowę wypłaty świadczenia, gdyż wyczerpana została jedna z przesłanek wyłączających odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Ubezpieczając budynek czy samochód, klient firmy przed podpisaniem umowy powinien otrzymać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta