Nie najlepsza koncepcja
REFORMA SYSTEMU
Nie najlepsza koncepcja
Progresja podatków to kara za pracę i złamanie równości podatników
GRZEGORZ SZCZODROWSKI
Trudno wyobrazić sobie dynamiczny rozwój gospodarki bez śmiałej reformy systemu podatkowego. Jak mawiał wielki klasyczny ekonomista J.B. Say: "Nie ma dobrych podatków, są tylko mniej lub bardziej złe". Niestety, polskie podatki należą do tej drugiej kategorii, a system cechuje się przede wszystkim fiskalizmem oraz niesprawiedliwą, niepotrzebnie skomplikowaną, a przez to nieracjonalną konstrukcją podatków dochodowych.
Przeciwnicy radykalnego złagodzenia i uproszczenia podatków często wysuwają argument o konieczności upodobnienia polskiego systemu fiskalnego do rozwiązań istniejących w krajach Unii Europejskiej. Szczegółowa analiza tych systemów pozwala na stwierdzenie, iż niejednokrotnie odbiegają one znacznie od zasad dobrego systemu podatkowego.
Konieczność dostosowania polskich podatków do wymogów UE nie oznacza wyzbycia się przez Polskę możliwości prowadzenia suwerennej polityki podatkowej. O ścisłej harmonizacji można mówić tylko w przypadku podatków pośrednich, co wynika z artykułu 99 Traktatu Rzymskiego. Konstrukcja polskiego podatku VAT prawie w całości powinna być odwzorowaniem systemu funkcjonującego w krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta