Wyprzedaż ziemi obiecanej
REWITALIZACJA
Wyprzedaż ziemi obiecanej
Jeden budynek został zamieniony w perełkę, siedemnaście pozostałych czeka na inwestorów
Jeszcze niedawno zrujnowana, zagrzybiona, zaniedbana kamienica na robotniczym osiedlu w Łodzi dziś zamieniła się w architektoniczną perełkę. Ściany domu osuszono. Wymieniono konstrukcję dachu, wprawiono nowe drewniane drzwi i okna. Z wyjątkową precyzją odtworzono ceglaną elewację, wypalano brakujące cegły w starych cegielniach. To wielki sukces. Nie wiadomo jednak, co będzie z pozostałymi siedemnastoma zrujnowanymi domami łódzkiego osiedla Księży Młyn. Co prawda zaprojektowano ich rewitalizację, ale gmina nie jest w stanie sama sfinansować tak kosztownego przedsięwzięcia.
Osiedle zbudowano w latach 1873-1879 dla robotniczej elity - majstrów o najwyższych kwalifikacjach. Było jednym z pierwszych w Polsce przykładów nowocześnie zarządzanego przedsiębiorstwa włókienniczego i dowodem na wrażliwość społeczną łódzkiego kapitalisty Karola Scheiblera.
Pomysł fabrykanta
Osiemnaście domów stanęło w trzech szeregach, po sześć w każdym. Budynki o prymitywnych kształtach, bez wystroju architektonicznego, z prostym wykrojem okien, dwukondygnacyjne, z nieotynkowanej cegły, kryte dachem dwuspadowym, bez podpiwniczenia. Mieszkania jedno- (zwykle 25 mkw.) i dwuizbowe (ok. 40 mkw.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta