Szpieg w mikroskali
Gdyby siły zbrojne NATO posiadały dzisiaj "latających zwiadowców" decyzja o lądowej inwazji na Jugosławię byłaby o wiele łatwiejsza
Szpieg w mikroskali
Kilka z najpoważniejszych amerykańskich laboratoriów badawczych zajmuje się projektowaniem maleńkich latających robotów, które poruszać się będą w przestrzeni tak jak ptaki - trzepocząc skrzydłami - doniósł ostatnio "The Wall Street Journal Europe". Prace te prowadzone są na potrzeby wojska.
Brzmi to jak pomysł z filmu fantastycznonaukowego, ale to prawda. Taki sztuczny ptak wielkości drozda wyposażony w minikamerę pełniłby rolę zwiadowcy na użytek plutonu piechoty.
Gdyby wojska amerykańskie posiadały dzisiaj takie "latające oczy", decyzja o wkroczeniu wojsk lądowych do Jugosławii byłaby zapewne łatwiejsza, ale na takie "zabawki" piechota musi poczekać jeszcze przynajmniej kilka lat.
Dotychczas w historii nie udało się stworzyć pojazdu latającego na wzór ptaków, choć ruchome skrzydła stosowano w konstrukcjach niektórych szybowców. Można też spotkać zabawki dziecięce, które przez jakiś czas potrafią utrzymać się w powietrzu machając czymś w rodzaju skrzydeł. Ale program budowy "latającego zwiadowcy" to bardzo poważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta