Genoterapia nadziei
Wstrzykiwanie genów pomaga leczyć raka, choroby serca i usuwać łysienie
Genoterapia nadziei
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Terapia genowa może wkrótce stać się jedną z bardziej skutecznych i najczęściej wykorzystywanych metod leczenia. Od kilku lat pionierzy nowej medycyny próbują wykorzystać ją do leczenia chorób genetycznych wywołanych mutacją jednego genu, np. mukowiscydozy. Obecnie trwają zaawansowane badania zastosowania jej do leczenia nowotworów i chorób serca, a nawet łysienia oraz hipercholesterolemii.
Specjaliści Uniwersytetu Pensylwania potrafią w ten sposób zmieniać kolor włosów na niebieski: wstrzykują do mieszków włosowych gen kodujący enzym beta galaktozydazę zmieniający ich zabarwienie. Jak dotąd eksperyment ten przeprowadzili jedynie u myszy, którym przeszczepili fragment ludzkiej skóry włosów. Są jednak przekonani, że podobnie można przemycać geny u ludzi, o czym poinformowali w tym tygodniu na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Terapii Genowej w Waszyngtonie.
Sposób na łysienie
W leczeniu łysienia, przynajmniej niektórych jego odmian, trzeba tylko przemycić do DNA uśpionych mieszków włosowych gen przyczyniający się do wypadania włosów. - Musimy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta