Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gry ordynacyjne

21 czerwca 1999 | Publicystyka, Opinie | MD FG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SEJM

Gdyby zastosowano inne prawo wyborcze

Gry ordynacyjne

/teksty/wydanie_990621/publicystyka_a_1-1.F.gif">

Od modelu ordynacji wyborczej mogą zależeć losy państwa. Gdyby w 1997 roku obowiązywała jedna z ordynacji, jakie proponują dziś politycy Akcji Wyborczej Solidarność, Akcja mogłaby wybrać sobie jako koalicjantów Ruch Odbudowy Polski i Polskie Stronnictwo Ludowe zamiast Unii Wolności. Gdyby natomiast liczyło się wówczas głosy według ordynacji, której projekt przedstawiła ostatnio Unia Wolności, innej koalicji rządowej nie udałoby się utworzyć, ale układ sił w rządzie byłby znacznie korzystniejszy dla partii Leszka Balcerowicza.

Zastosowane po raz pierwszy w 1993 roku prawo wyborcze z pięcioprocentowym progiem dla partii i siedmioprocentowym dla koalicji partyjnych było wynikiem doświadczeń wyborów roku 1991, gdy do Sejmu dostało się kilkadziesiąt niewielkich - głównie prawicowych - partyjek politycznych, wadzących się i niezdolnych do wyłonienia stabilnej większości. Nowa ordynacja miała uporządkować polską scenę polityczną, skłonić skłóconych liderów do współpracy i jedności. - Zadaniem ordynacji jest tworzenie stabilnego systemu politycznego pozwalającego reprezentować zarówno środowiska polityczne, jak i dającego ludziom możliwości wyboru personalnego. Obecna ordynacja nie jest taka zła,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1728

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Wyprawa do Afryki Środkowej

Zamów abonament