W obowiązkach pracownicy, w przywilejach - studenci
Potrzebna nowa regulacja studiów doktoranckich
W obowiązkach pracownicy, w przywilejach - studenci
/teksty/wydanie_990621/prawo_a_5-1.F.gif">
RYS. KORSUN
MICHAŁ SKĄPSKI
Trwają prace nad projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Uwaga opinii publicznej koncentruje się na odpłatności za studia w uczelniach państwowych, jednak na rozwiązanie czeka wiele innych problemów. Jednym z najistotniejszych jest status prawny osób rozpoczynających pracę naukową.
Spośród podstawowych zadań szkół wyższych, wymienionych w art. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1990 r. nr 65, poz. 385 ze zm.; dalej: ustawa), za kluczowe można uznać przygotowywanie kandydatów do samodzielnej pracy naukowej. Od niego zależy przyszłość uczelni, tj. wypełnianie przez nią pozostałych funkcji, jak prowadzenie badań naukowych czy dydaktyka. Muszą więc istnieć ramy prawne, które zachęcą najzdolniejszych do ubiegania się o zatrudnienie w uczelni. Na razie nic nie wskazuje, aby warunek ten był spełniony.
Źródło wszystkich wad
Podstawową formą zatrudniania młodych naukowców była zawsze asystentura, poprzedzana czasami różnymi formami stażu, odbywanego jeszcze podczas studiów magisterskich. Od końca lat 50. istnieją też studia doktoranckie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta