Superorganizmy w środowisku
Superorganizmy w środowisku
KRYSTYNA FOROWICZ
Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska. Punkt 37a tej ustawy dotyczy genetycznie modyfikowanych organizmów. Zezwolenia na ich uwolnienie będzie wydawać minister ochrony środowiska w porozumieniu z powołanym Zespołem Konsultacyjnym ds. Organizmów Transgenicznych.
Ustawa powinna obowiązywać od stycznia tego roku, jednak jeszcze trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym znakowania żywności genetycznie zmienionej oraz zawierającej modyfikowane genetycznie mikroorganizmy (GMO) jako dodatki oraz uwalniania GMO do środowiska.
Federacja Konsumentów uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić w życie to rozporządzenie, ponieważ musimy być przygotowani na import do Polski produktów inżynierii genetycznej.
Np. koncern Monsanto podjął starania o zgodę na wprowadzenie do Polski ziemniaków zmodyfikowanych genetycznie. Zawierają one białko wytwarzane przez bakterię glebową Bacillus thuringiensis (Bt), co czyni je odpornymi na stonkę ziemniaczaną (ziemniaki z toksyną "Bt" pojawiły się w sprzedaży w amerykańskich supermarketach w 1996 r.)
Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich wprowadziło na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta