Wcześniejsza emerytura dla dziennikarzy
Brak układu zbiorowego nie jest przeszkodą
Wcześniejsza emerytura dla dziennikarzy
Dziennikarzom przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury: w wieku 55 lat dla kobiet i w wieku 60 lat dla mężczyzn, jako wykonującym pracę w szczególnym charakterze. Brak układu zbiorowego pracy dziennikarzy nie może ich tego prawa pozbawić - orzekł Sąd Najwyższy.
Tadeusz M., rocznik 1937, rozpoczął pracę w "Głosie Koszalińskim" w 1963 r. po ukończeniu poęcioletnich studiów i dwuletniego Studium Dziennikarskiego. Pracował w redakcji kolejno jako redaktor, publicysta, kierownik działu i sekretarz redakcji do 31 maja 1990 r. W październiku 1990 r. ZUS przyznał mu rentę inwalidzką. W 1991 r. podjął pracę w spółce wydającej gazetę. Jako dziennikarz pracował do końca 1997 r., a przed ustaniem zatrudnienia wystąpił do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury.
Ustawa z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. nr 40, poz. 267 z późn. zm; dalej: u.z.e.) w art. 53 ust. 3 zaliczyła dziennikarzy do pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach i przewidziała (art. 54) możliwość przyznania im emerytury w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Na podstawie jej art. 55 Rada Ministrów wydała rozporządzenie z 7 lutego 1983 r. o wieku emerytalnym zatrudnionych w szczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta