Kiedy zajrzymy do przeszłości
TECZKI
Kto zostanie prezesem Instytutu Pamięci Narodowej
Kiedy zajrzymy do przeszłości
Prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku będziemy mogli dowiedzieć się, czy peerelowskie służby bezpieczeństwa gromadziły na nas materiały. W lipcu Sejm ma wybrać kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. We wrześniu wybierze prezesa. Do dziś nie wiadomo, gdzie będzie się mieścił Instytut, jaki będzie jego budżet i struktura.
Głównym celem Instytutu Pamięci Narodowej -- Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu będzie udostępnianie osobom pokrzywdzonym dotyczących ich dokumentów, wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL.
I nstytucje zobowiązane do przekazania akt do Instytutu Pamięci Narodowej, czyli m. in. MSWiA, UOP, MON, Ministerstwo Sprawiedliwości, prezesi sądów powszechnych i wojskowych, dyrektorzy Archiwum Akt Nowych oraz innych archiwów państwowych, mają obowiązek, w terminie 60 dni od utworzenia Instytutu, przygotować akta do przekazania. Termin przejęcia dokumentów będzie wyznaczał poszczególnym archiwom prezes Instytutu.
Kiedy zacznie działać
W przyszłym tygodniu Sejm ma wybrać 11-osobowe kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W jego skład wchodzi 2 członków wyznaczonych przez Krajową Radę Sądownictwa (wyznaczyła Marię Myślińską z Naczelnego Sądu Administracyjnego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta