Odwołania, zażalenia, skargi
ORDYNACJA PODATKOWA
Do izby skarbowej, samorządowego kolegium i NSA
Odwołania, zażalenia, skargi
IZABELA L EWANDOWSKA
Przed tygodniem przedstawiliśmy pewne zagadnienia wstępne wiążące się z odwołaniami. Dziś o pozostałych kwestiach i o istotnej możliwości poddania decyzji podatkowej kontroli niezawisłego sądu, czyli wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Odwołanie w myśl art. 222 ordynacji podatkowej powinno: * zawierać zarzuty przeciwko decyzji, * określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania, * wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Podatnik powinien zatem wskazać w nim, zczym się nie zgadza, jakie konkretne uchybienia widzi w decyzji. Musi też napisać, czego żąda, na czym ma polegać zmiana decyzji, a także wskazać, jakie dowody potwierdzają słuszność jego twierdzeń.
Wymagania formalne
Odwołanie musi poza tym spełniać wymagania formalne stawiane przez ordynację wszelkim podaniom, a więc oczywiście trzeba m. in. wskazać wnim osobę, od której pochodzi, i jej adres.
Jeśli odwołanie nie spełnia wymagań formalnych, jego adresat może wezwać do usunięcia braków w ciągu siedmiu dni i pouczyć, że w razie niedostosowania się do owego żądania nie będzie ono rozpatrzone.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem tego organu, który wydał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta