Gombrowicz jest w nas
ROCZNICA
30 lat temu zmarł autor "Ferdydurke"
Gombrowicz jest w nas
JUAN CARLOS GOMEZ
Poznałem Gombrowicza w Buenos Aires w 1956 roku, w kawiarni "Rex", miejscu spotkań cyganerii i artystów, gdzie grało się także w szachy. Przedstawił się jako polski poeta i powiedział do mnie: - Za pozwoleniem, zadeklamuję panu swój ostatni wiersz.
Chip, chip me decíala chiva mientras yo imitaba al viejo rico Oh rey de Inglaterra viva El nombre de tu esposa Federico (Jest parę wersji tych słów. Tutaj:
Cip, cip mówiła mi koza kiedym udawał bogatego pryka wiwat angielskiemu królowi imię twojej żony Federico)
8 kwietnia 1963 r. na pokładzie "Federico C", którym po 24 latach argentyńskiego wygnania wracał do swojej Europy, ustawił nas razem, oddalił się trochę i powiedział: - Za pozwoleniem, popatrzę na was, jakbyście byli na fotografii.
W ciągu tych ośmiu lat Gombrowicz stał się moim najlepszym przyjacielem; między tamtym, niezbyt poważnym, wierszem a ostatnim melancholijnym zdaniem przeobraził się w coś tak niebywale dla mnie ważnego i wzruszającego, że nawet dzisiaj nie potrafię się od niego oderwać.
Kogo jednak, poza mną samym, mogą obchodzić niezliczone wyboje na drodze, jaką razem przebyliśmy. Przypomnę go w inny sposób.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta