Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba osikowego kołka

17 lipca 1999 | Plus Minus | JJ

PUBLICYSTYKA

Polski nacjonalizm gospodarczy

Potrzeba osikowego kołka

JANUSZ JANKOWIAK

Nacjonalizm ekonomiczny ma w Polsce mocne korzenie. W dwudziestoleciu międzywojennym był istotnym zaczynem rozwoju gospodarczego i odbudowy państwowości. Za czasów reżimu komunistycznego wciąż trwał, jako mniej lub bardziej oficjalna doktryna gospodarcza. Zaczął się nieco sypać dopiero w latach 70. Ale reżim stanu wojennego, z oczywistych względów, znów ożywił ducha ekonomicznego nacjonalizmu, który dość gładko uporał się następnie z granicą zmiany ustroju na przełomie lat 80. -90.

Duch nacjonalizmu dał o sobie ponownie znać zaraz na samym początku systemowej transformacji, przy okazji narodzin "planu Balcerowicza". To wówczas przywołana została po raz pierwszy kwestia narodowego ojcostwa planu, z nieśmiertelnym zawołaniem: komu to służy, kto za tym stoi? Później wielka bitwa o polskość towarzyszyła negocjowaniu i ratyfikacji układu europejskiego o stowarzyszeniu. Pasmem niezliczonych potyczek polskości z mikroekonomiczną efektywnością okazała się być - przez całą dekadę transformacji - prywatyzacja.

Kolejna odsłona wielkiej batalii o obronę interesu narodowego w gospodarce nastąpiła wraz z aplikacją o członkostwo w Unii Europejskiej. I teraz, w trakcie negocjacji akcesyjnych, doświadczamy właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1751

Spis treści
Zamów abonament