Tajemnica wymierania wielorybów
Niedostatek pożywienia lub nadmierna liczebność gatunku
Tajemnica wymierania wielorybów
KRYSTYNA FOROWICZ
Rekordową liczbę roku szarych wielorybów zagłodzonych na śmierć, wyrzuciło morze na plaże wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej.
Właściciele luksusowych nadmorskich rezydencji skarżą się na brzydki zapach pochodzący z gnijących ciał. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić przyczyny ich totalnej zagłady.
Od stycznia br.fale morskie wymyły na brzeg 155 martwych wielorybów. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej corocznie odbywają one wędrówkę - blisko 10 tys. km z zimowej "rezydencji" w ciepłych lagunach Zatoki Kalifornijskiej do Morza Beringa obfitującego w pożywienie, i tyleż samo w drugą stronę. Naukowcy zajmujący się badaniem morza są podzieleni w poglądach na przyczyny tego zjawiska. Jedni uważają, że zamiany klimatu, wpływ prądu El Nino na ocieplenie morza mogą być przyczynami kurczenia się bazy pokarmowej, inni zaś twierdzą, że populacja wielorybów zwiększyła się na tyle, że zasoby pożywienia nie są wystarczające dla wszystkich. Jest to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie głodowania tych ssaków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta