Przejrzyste metody reform
Przyczyną pozorowania przekształceń w górnictwie jest ułomność systemu politycznego w naszym kraju
Przejrzyste metody reform
JAN MACIEJA
Odchodząc w 1993 r. od reform rynkowych w górnictwie, Polska weszła na drogę etatyzmu, charakteryzującego się centralnym kierowaniem i utrzymywaniem własności państwowej. Pozbawiając kopalnie osobowości prawnej i tworząc spółki węglowe, przywrócono w jakimś stopniu szczebel pośredni, zlikwidowany w 1990 roku.
Wejściu na drogę etatyzmu sprzyjało ukształtowanie przez dawny system świadomości społecznej, według której węzłowe problemy polskiego górnictwa są problemami państwa. W praktyce oznacza to finansowanie rozwoju i pokrywanie skutków niegospodarności ze środków publicznych, ale także zgodę państwa na przenoszenie skutków niegospodarności na otoczenie. Bez zmiany tak ukształtowanej świadomości, tzn. bez zrozumienia, że rozwiązywanie największych problemów gospodarczych jest obowiązkiem działających w górnictwie przedsiębiorstw i ich załóg, żadnej restrukturyzacji - wiodącej do osiągnięcia przez polskie górnictwo konkurencyjności na rynku krajowym wobec importerów węgla, a zwłaszcza alternatywnych wskaźników energii pierwotnej - poprowadzić się nie da. Od początku transformacji występowała zatem potrzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta