Spółdzielcze lokum w księdze wieczystej
Ograniczone prawa rzeczowe
Spółdzielcze lokum w księdze wieczystej
IZABELA LEWANDOWSKA
Posiadacz spółdzielczego mieszkania własnościowego, a także spółdzielczego lokalu użytkowego może założyć oddzielną księgę wieczystą dla tego lokum, ale nie ma takiego obowiązku. Zależy to od jego woli. Może poprzestać na wpisaniu swego prawa w księdze wieczystej prowadzonej dla całej spółdzielczej nieruchomości, w której znajduje się jego lokum.
Takie wyjaśnienie zawarł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 4 listopada 1998 r. (sygn. II CKN 873/97), wydanym w sprawie Janusza R. ubiegającego się o wpisanie jego prawa do spółdzielczego mieszkania w księdze prowadzonej dla całej spółdzielczej nieruchomości, obejmującej dom, w którym znajduje się jego mieszkanie.
Obowiązujący od 1992 r. art. 241 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: ustawa) postanawia w ust. 1, że księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (są to tzw. ograniczone prawa rzeczowe). W razie przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do mieszkania spółdzielczego, prawa do lokalu użytkowego lub prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta