Zawinił człowiek czy natura
Zawinił człowiek czy natura
W ostatnich kilku latach meteorolodzy odkryli powiązania pomiędzy występowaniem nietypowych zjawisk atmosferycznych a stanem oceanów. Najpierw stwierdzili wpływy okresowego ocieplania oceanu u wybrzeży Ameryki Południowej. Trwa ono przez kilka do kilkunastu miesięcy i występuje cyklicznie co 3-5 lat. Zmniejsza zasoby ryb w regionie wybrzeża Peru i psuje połowy miejscowych rybaków, którzy zjawisko to nazywają "El Nino".
Odciska się piętnem na pogodzie nie tylko obu Ameryk, ale także Afryki, Azji i Australii. W okresach, kiedy prąd słabnie lub nie występuje, najgorętsze wody oceaniczne na kuli ziemskiej obserwowane są w równikowej strefie zachodniego Pacyfiku, nieopodal kontynentu azjatyckiego. Wiatry wiejące w tym rejonie ze wschodu na zachód, spiętrzają wody ogrzanego tropikalnym słońcem oceanu u wybrzeży Indonezji. W pewnych okresach, wiatry zachodnie cichną, a spiętrzone wody oceanu zaczynają płynąć na wschód, w kierunku wybrzeży Ameryki Południowej. "El Nino" zaczyna się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta