Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władysław Holewiński

24 sierpnia 1999 | Prawo | KP
źródło: Nieznane

LEKSYKON PRAWNIKÓW POLSKICH

Władysław Holewiński

Profesor Władysław Holewiński (1834-1919)

Profesor Władysław Holewiński był powszechnie uznawany za najlepszego wykładowcę nauk prawnych w Szkole Głównej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, wybitnego cywilistę, teoretyka i praktyka sądowego, a przy tym działacza społecznego i organizatora nauki. Ten uczony o wszechstronnej i głębokiej wiedzy prawniczej i humanistycznej, jeden z najbardziej w tym czasie utalentowanych pracowników wymiaru sprawiedliwości, wprowadził do polskiej nauki i praktyki prawa cywilnego oraz procedury cywilnej i karnej wiele nowoczesnych pojęć, a także konstrukcji. Był swoistym łącznikiem między epokami.

Władysław Eustachy Józafat Holewiński przyszedł na świat 19 września 1834 r. w Białej Podlaskiej jako najmłodszy z sześciorga dzieci Jana i Anny z Borkowskich. Ojciec był inspektorem miejscowej szkoły obwodowej, a po latach dyrektorem Instytutu Pedagogicznego w Warszawie. Pierwsze nauki chłopiec pobierał w domu, a kolejne w szkole powszechnej w Białej Podlaskiej. Po ukończeniu w 1853 r. gimnazjum w Lublinie wyjechał jako stypendysta Skarbu Królestwa Polskiego na wyższe studia prawnicze do Petersburga. Ukończył je ze stopniem kandydata nauk w 1857 r., a po powrocie do kraju otrzymał - w decyzji ministra oświecenia publicznego wydanej w porozumieniu z namiestnikiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1785

Spis treści

Plus Minus

Listy

Zamów abonament