Spadek według zaginionego testamentu
Decyduje późniejszy dokument
Spadek według zaginionego testamentu
Podstawą do uzyskania spadku może być testament własnoręczny, który zaginął - stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 16 kwietnia 1999 r. Jego sporządzenie, ważność oraz treść rozporządzeń musi zostać udowodniona w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
Postanowienie to wydał SN wskutek kasacji Cecylii W., córki spadkodawczyni odsuniętej od spadku w wyniku uznania przez sąd za ważny testamentu sporządzonego na rzecz jej brata przyrodniego, a syna zmarłej.
W sprawie tej w rachubę wchodziły dwa testamenty. W pierwszym, spisanym przez notariusza w 1992 r., spadkodawczyni Maria W. uczyniła jedyną spadkobierczynią córkę Cecylię W. W kwietniu 1996 r. sporządziła testament własnoręczny, w którym powołała do spadku wyłącznie syna Janusza W. Trzeba zaś wiedzieć, iż spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia (art. 943...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta