Propozycje nie do odrzucenia
Odroczenie, rozłożenie na raty, zmniejszenie sumy długów
Propozycje nie do odrzucenia
MARCIN ROGALA
Propozycje układowe powinny być jednakowe dla wszystkich wierzycieli, lecz dopuszcza się wyjątek: drobni wierzyciele mogą być potraktowani korzystniej.
Propozycje układowe to zgodnie z powszechnym stanowiskiem doktryny rodzaj oferty dłużnika skierowanej do wszystkich wierzycieli, określającej warunki, na jakich gotów jest zawrzeć układ.
Instytucję propozycji układowych uregulowały dwa przedwojenne rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r.: Prawo upadłościowe (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r. nr 118, poz. 512, z późn. zm.; dalej: pr.up.) oraz Prawo o postępowaniu układowym (Dz. U. nr 93, poz. 836, z późn. zm.; dalej: pr.ukł.).
Z obu wynika, że są między nimi różnice w uregulowaniu instytucji propozycji układowych. Często jednak umykają uwagi nawet doświadczonych prawników, co skutkuje składaniem niezgodnych z przepisami prawa propozycji układowych w postępowaniu układowym.
Propozycje układowe są w pr.ukł. ściśle określone (art. 20 § 1) i mogą obejmować tylko:
1) odroczenie spłaty długów;
2) rozłożenie spłaty długów na raty;
3) zmniejszenie sumy długów, przy czym dopuszczalne jest również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta