Muzeum w ziemi
Udany sezon wykopaliskowy w Polsce
Muzeum w ziemi
KRZYSZTOF KOWALSKI
Tu i ówdzie jeszcze do jesieni będą prowadzone wykopaliska, zwłaszcza ratownicze, z nagłej potrzeby, na przykład podczas prac drogowych, gdy ekipy budowlane natkną się na coś niezwykłego, ale główny sezon dobiega końca. Na terenie kraju kilkadziesiąt ekspedycji, większych i mniejszych, Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów, muzeów, prowadziło badania. Te, które nie zakończyły się znaczącymi odkryciami, zostaną odnotowane w rozmaitych pismach fachowych, te bardziej ważkie zrobią karierę medialną. Dziś wstępny przegląd najważniejszych rzeczy, jakie wychynęły w kraju spod łopat polskich prehistoryków.
Kruszec
Dwikozy koło Sandomierza kojarzą się powszechnie z przetwórstwem owoców i warzyw. Po badaniach dr Hanny Kowalewskiej-Marszałek (PAN, Warszawa) zyskują także konotacje archeologiczne. Na polach pobliskiej wsi Kichary Nowe rozkopała ona cmentarzysko ze schyłku epoki kamienia, na którym odsłoniła liczne pochówki szkieletowe. W jednym z grobów, ze schyłku III tysiąclecia p.n.e., znajdowały się dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta