Podatek katastr(of)alny raz jeszcze
Podatek katastr(of)alny raz jeszcze
HENRYK ORŁOWSKI
Mój artykuł "Podatek katastr(of)alny" ( "Rz" z 21.06.99 ) spotkał się z żywą reakcją ze strony czytelników. Jak przewidywałem, poparcie dla zawartych w nim tez wyrażali właściciele małych nieruchomości, a wyrazy sprzeciwu i dezaprobaty - specjaliści od wyceny i obrotu nieruchomościami, którzy najbardziej skorzystają na projektowanym podatku.
W dodatku "Rzeczpospolitej" "Nieruchomości" (19 lipca 1999 r.) wyjaśniono wiele aspektów projektowanego podatku katastralnego. Słusznie zwrócono uwagę na związek katastru z księgami wieczystymi. Stan aktualizacji ksiąg wieczystych w naszym kraju jest zły, w wielu miejscowościach czeka się miesiącami (podobno nawet latami) na wpis. Hamuje to wiele inwestycji, zwłaszcza zagranicznych, sprzyja oszustwom, ponieważ zapis w księgach nie odzwierciedla stanu bieżącego. Należy zatem najpierw uporządkować te księgi, a następnie ewentualnie wzbogacić je o elementy dotyczące wartości nieruchomości (jeżeli podatek majątkowy zostałby wprowadzony), zamiast w kolejnym organie administracyjnym (w tym wypadku w samorządach) budować równoległy system ewidencji tych samych obiektów.
Współczesna informatyka, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta