Mają przeszłość i przyszłość
Projekt ustawy o przekształceniu spółdzielni w spółkę prawa handlowego
Mają przeszłość i przyszłość
RYSZARD TUPIN
Wkrótce pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy o przekształcaniu spółdzielni w spółkę prawa handlowego. Wywołuje on wiele kontrowersji, jest więc o czym dyskutować.
Jakie są podstawowe różnice między spółką prawa handlowego a spółdzielnią?
Po pierwsze - kapitałowe spółki prawa handlowego (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne) zakłada się dla pomnożenia kapitału, podczas gdy istota spółdzielni, nazywanych dawniej kooperatywami, polega na prowadzeniu wspólnej działalności gospodarczej (np. wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej); zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej lub wydzierżawienie całego przedsiębiorstwa spółdzielczego za czynsz może prowadzić do likwidacji spółdzielni, ponieważ nie spełnia podstawowego warunku niezbędnego dla jej bytu; spółdzielnia może również prowadzić działalność społeczną i kulturalno-oświatową i choć nie rzutuje to na jej byt, jest ważnym odróżnieniem od spółek prawa handlowego.
Po drugie - inaczej niż w spółkach kapitałowych, posiadających stały kapitał (zasada nienaruszalności kapitału), spółdzielnia ma zmienny fundusz udziałowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta