I Ty zostaniesz decydentem
I Ty zostaniesz decydentem
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Prawie trzy czwarte Polaków twierdzi, że dziś trzeba podejmować więcej decyzji niż w poprzedniej, peerelowskiej, rzeczywistości. Deklarujemy też, że w życiu codziennym nie mamy kłopotów z dokonywaniem wyborów. Do obfitości dóbr konsumpcyjnych: artykułów spożywczych, ubiorów, kosmetyków, szybko się więc przyzwyczailiśmy. Problemy zaczynają się w momencie, gdy trzeba podjąć ważne decyzje ekonomiczne, których skutki ponosić będziemy latami.
Państwo opiekuńcze, a za takie chciała uchodzić PRL, zdejmuje z obywatela konieczność podejmowania decyzji. Dla bardzo wielu ludzi jest to sytuacja wygodna. Czują się bezpieczni. Taka postawa państwa stanowi obciążenie tylko dla jednostek najbardziej aktywnych. Niepodejmowanie decyzji zdejmuje z człowieka odpowiedzialność za państwo, społeczeństwo, a przede wszystkim za własny, indywidualny los. Ale konieczność podejmowania decyzji przez obywateli to jedna z najważniejszych cech demokracji - tłumaczy profesor Anna Michalska, socjolog, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Czego się Jaś nie nauczy...
- Na Zachodzie jednym z najważniejszych celów wychowawczych jest nauczenie młodego człowieka samodzielności. A to oznacza, że od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta