Nie chodzi o przywilej branżowy
Andrzej Rosner, przewodniczący zespołu Polskiej Izby Książki ds. podatku VAT, prezes Wydawnictwa Książkowego Twój Styl
Nie chodzi o przywilej branżowy
JACEK DOMIŃSKI
Wydawcy, księgarze, drukarze - wszystkie środowiska związane z książką postulują zerową stawkę podatku VAT dla druków. Dlaczego książki i czasopisma mają być jedynymi towarami korzystającymi ze specjalnej taryfy VAT?
ANDRZEJ ROSNER: Polscy wydawcy są w o tyle dobrej sytuacji, że mogą korzystać z doświadczeń innych krajów. Jest wiele przykładów na to, że w sytuacji gdy rynek wydawniczy jest niestabilny, nawet niewielkie utrudnienia dla jego rozwoju - a takim byłby podatek VAT - mogą doprowadzić do jego załamania. Podatek VAT dla książek w polskich warunkach oznaczałby zmniejszenie wielkości nakładów - szczególnie książek trudnych. Dla kultury i nauki to wielkie zagrożenie. Mniejszą sprzedaż książek odczuje także fiskus, bo do budżetu trafi mniej pieniędzy z tytułu podatku dochodowego.
VAT jest podatkiem, który płaci odbiorca towaru, a nie jego producent. Prawie wszystkie wydawnictwa w Polsce są płatnikami VAT i zapłacony podatek jest im zwracany. Jedyny zatem problem to okres oczekiwania na zwrot VAT, zwykle jest to 4-6 tygodni.
Czyli konieczność zdobycia sporego kapitału obrotowego, a to w polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta