Koszty poniesione, a nie normatywne
Niejasne, skomplikowane, niestabilne, często niekonsekwentne i niespójne prawo sprawia, że podatnicy często nie mogą spać spokojnie z braku pewności, czy urząd skarbowy w razie kontroli czegoś się nie dopatrzy. Ten stan niepewności miały zmniejszyć przewidziane w ordynacji podatkowej urzędowe interpretacje ministra finansów oraz pisemne informacje organów podatkowych pierwszej instancji. Czy po przeszło półtorarocznym obowiązywaniu ordynacji można twierdzić, że tak się stało? Sygnały od czytelników nie dają powodów do optymizmu.
Art. 14 ¤ 1 pkt 2 ordynacji nakłada na ministra finansów obowiązek dążenia do zapewnienia jednolitego stosowania prawa przez organa podatkowe, czyli przede wszystkim przez urzędy i izby skarbowe, ale także wójtów, burmistrzów, prezydentów miast (w których gestii znajdują się tzw. podatki samorządowe) oraz przez organa kontroli skarbowej. Wśród działań, które mają prowadzić do tego celu, ordynacja wskazuje przykładowo: dokonywanie urzędowych interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów i Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdza też, iż muszą one znaleźć się w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów, ale bez wskazania, w jakim terminie.
Przepisy prawne nie określają natomiast trybu, zakresu czy sposobu wydawania urzędowych interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta