Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terapia genowa mózgu

25 września 1999 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Sposób na uzależnienia, udar, choroby Alzheimera i Parkinsona

Terapia genowa mózgu

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Regularne zażywanie kokainy powoduje uaktywnienie w komórkach mózgu genu wywołującego uzależnienie. Podobne procesy prawdopodobnie uruchamiają też inne narkotyki, a także alkohol i nikotyna. Uczeni mają jednak nadzieję, że nałogi będzie można leczyć terapią genową, podobnie jak choroby - Parkinsona i Alzheimera.

DNA nałogów

Przed kilkoma tygodniami specjaliści Brookhaven National Laboratory w Upton (stan Nowym Jork) wykazali, że zmiany biochemiczne w mózgu mogą predysponować niektóre osoby do wpadania w nałóg. Wystarczy, że mają mniej receptorów D2 dopaminy - neuroprzekaźnika wpływającego zarówno na odczuwanie satysfakcji, jak i utrwalanie sposobu, w jaki jest ona osiągana. Teraz okazuje się, że uzależnić mogą się też osoby, które nie mają takich skłonności biologicznych, ale często sięgają po narkotyk, papieros lub alkohol.

Przekonują o tym w "Nature" badacze Uniwersytetu Yale: wykryli oni, że regularne zażywanie kokainy uruchamia w mózgu myszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1813

Spis treści
Zamów abonament